Před pár lety jsem si napsal na šatní skříň v pokoji velkým nápisem "MAKE IT" a od toho okamžiku si jdu za svým snem. 

S focením jsem kdysi začal pronásledováním srnek a další divé zvěře, což mi kromě trpělivosti a umu být všude a nikde zároveň přineslo také zjištění, že mi na fotkách něco chybí. Byli to lidé. Lidé a jejich příběhy jsou pro mě nejen nekonečnou inspirací, ale i námětem, který mě nikdy neomrzí.

V té době jsem se rozhodl vnímat svět hledáčkem fotoaparátu. Cítil jsem ale nutnost dokončit vysokou školu. Díky tomu jsem měl možnost cestovat, poznat plno skvělých lidí a ujasnit si, čemu bych se chtěl v budoucnu věnovat.

Mé cesty mě už dvakrát zavedly do Asie, kde jsem strávil několik týdnů učením dětí, dokumentováním tamějšího života, nasáváním nových zvyků a kultur a snažením odnaučit se spoléhat na blahobyt západního světa. Byla to skvělá duševní očista.

 

Ať už jsem dělal cokoliv, cítil jsem, že největší radost jim dělala má prostá přítomnost a pozornost, kterou jsem jim věnoval. Na to se od té doby snažím myslet kudy chodím, je to totiž jedna z věcí, kterou máme všichni napříč kulturami společnou :) 

 


 

Svatební a rodinný fotograf Jan Doležal z Olomouce na fotografii s dětmi z Indonésie.

Věřím, že nejlepší okamžiky v životě přichází nečekaně a jsou nabité emocemi. S fotografiemi je to stejné. Vzácně se tyto momenty ale vyhledat dají. Vážím si toho, že mi to má práce svatebního fotografa umožňuje. Mým cílem je na ně být vždy připraven.

Svatební momentka: děti sedí na zídce na svatbě jejich rodičů.
Děti ukazují své oblíbené hračky cestovatelům v ulicích Makassaru, hlavního města provincie Jižní Sulawesi v Indonésii.