top of page

Jak jsem v Nepálu oslavil Tihar, festival světel

Aktualizováno: 7. 2. 2021


Cestovatel a fotograf Jan Doležal na selfie s holkami v Nepálu, Pokhara.

Tento týden v Nepálu skončily oslavy Tiharu, hinduistického festivalu světel. Ten probíhá 5 dní. První den uctívají vrány a havrany tím, že jim na střechu domu dávají obětiny k zobání, aby se jim vyhl smutek. Druhý den přichází na řadu psy, podobně jako třetí den krávy dostávají nejen něco dobrého na zub, ale lidé je zdobí tikou (na čele pro štěstí) a girlandou z měsíčků. Od třetího do pátého dne pak probíhají oslavy.


Minulý rok jsem jel po treku v Himálajích (o něm jindy...) do Pokhary a nemožně jsem se na ty slavnosti těšil. Byl třetí den festivalu a můj poslední den v Pokhaře. Vstal jsem před 6 a šel se podívat na východ slunce nad jezerem Phewa. Děti tam zrovna trénovaly karate a já si brzy uvědomil, že slunce vychází na jiné straně, za budovami. Dal jsem si tak rychlou snídani a vydal se vyšlápnout si kopec Sarangkot před večerními oslavami. Maps.me (skvělá appka!) mě vedly dost pochybnými cestičkami (tak jak to mám rád). Došel jsem až k někomu na dvorek, stála tam holčina a ukázala, že ji mám vyfotit. Až byla spokojená, jen mávla k džungli poblíž a řekla “this way”.


Jezero Phewa při východu slunce, Pokhara.
Boats at Phewa Lake at sunrise, Pokhara.
Ranní bojový sport na břehu jezera Phewa v Pokhaře.
Nepálské jezero Phewa po ránu.
Pokharské jezero po východu slunce.
Fotografie psa ozdobeného měsíčky a tikou při nepálském festivalu světel Tihar.
Cesta nepálskými vesničkami.
Soška krávy kdesi v nepálské vesnici u Pokhary.
Žena myje nádobí vodou z barelu v nepálské vesnici u Pokhary.
Portrét dítěte při cestě na vrchol Sarangkot, Pokhara, Nepál.

Vedly tam nekonečný schody nahoru a celou dobu jsem slyšel bandu opic a byl jsem si jistej, že mě brzo přijdou přinejlepším zmlátit. Po cestě jsem potkal ženy, co zablokovaly silnici, zpívaly, tančily a pouštěly auta jen za "poplatek" :) Po pár hodinách jsem došel navrch, plno lidí tam zrovna startovalo paragliding nad jezerem, na druhé straně kopce jsem chvíli pozoroval majestátné Annapurny na obloze a pak se rozhodl jít pěšky zpět.


Nepálské ženy blokují silnici při tradici během festivalu Tihar.
Starý strom na vrcholu Sarangkot u Pokhary.
Skok z kopce Sarangkot padákem, paragliding v nepálské Pokhaře nad jezerem Phewa.
Annapurny se tyčí na obloze při výhledu z kopce Sarangkot u Pokhary.
Krávy se pasou u jezera Phewa, Pokhara.

Rozhodl jsem se jít jinou cestou (jak už to mám ve zvyku). Byla ovšem delší, kolem oběda začalo být slunce nekompromisní a já neměl dost vody. Došel jsem po 2 odpoledne, vyčerpanej, a dal si hned oběd v restauraci. Donesli mi ten nejkořeněnější dal bhat, který jsem v Nepálu měl. Pak už jsem se jen rozhodoval, jestli to udělat rovnou tam nebo zkusit dojít na pokoj. Nakonec jsem se rozhodl to risknout. Cestou jsem viděl, jak všichni zdobí a vytváří na zemi ornamenty se svíčky, ani jsem to ale nevnímal. Došel jsem tak tak a následujících několik hodin jsem zvracel.


Víte, já celkově moc nepiju, ale zásadně to nikdy nepřeháním, protože tuto “aktivitu” fakt nesnáším. A tak jsem oslavil Tihar na podlaze u záchodu za zvuků vzdálených oslav. Měl to být zasloužený klid plný světel a radosti, perfektní závěr úžasné cesty Nepálem. Vesmír měl ale jiné plány. Ráno jsem absolvoval osmihodinovou jízdu autobusem (což je v Nepálu kapitolka sama o sobě) zpět do Káthmándú a letěl domů následující ráno. To vám ale říkám, tam já se jednou vrátím a ten festival si naplno užiju!

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Madeira

Comments


Ahoj!

Jsem tu od toho, abych vám dělal radost vším, co máte, a ukázal vám to z pohledu,
který neznáte.

Jsem svatební a rodinný fotograf z Olomouce, moc rád se za vámi ale vydám kamkoli!

bottom of page